Glistnik jaskółcze ziele w holistycznym leczeniu chorób kobiecych

Glistnik odkryłam, gdy szukałam najlepszego sposobu na bóle miesiączkowe. Sprawdzały się ziołowe wieloskładnikowe mieszanki. Takie mieszanki trzeba pić regularnie, kuracja ma trwać 1-2 miesiące, trzeba robić przerwy.

A co zrobić, kiedy pomoc potrzebna jest doraźnie a ziołowe mieszanki właśnie się skończyły?

Z pomocą przyszedł właśnie glistnik jaskółcze ziele.

Uwaga! Pamiętaj, że glistnik jest całkowicie bezpieczny, jeśli przestrzegasz wyznaczonych dawek. Jednak jest silną rośliną, zawiera dużo alkaloidów. Nie można łączyć go z niektórymi ziołami oraz m.in. stosować u dzieci, kobiet w ciąży, chorych na jaskrę, przy niskim ciśnieniu, niskiej krzepliwości krwi. Przekroczenie dawki może skutkować zatruciem, m.in. uszkodzeniem wątroby i niewydolnością nerek.

Właściwości glistnika w leczeniu dolegliwości macicy:

  • Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie. Bardzo szybko zmniejsza a nawet likwiduje skurcze oraz bóle, które mogą wynikać ze sztywnych zrostów.
  • Działa przeciwbólowo. Zmniejsza bóle, które nie są związane ze skurczami, np. wynikające z narosłych torbieli, gojenia się zrostów, przetok endometrialnych między macią na jelitem, jajnikami, etc.
  • Poprawia pracę wątroby i działa na nią ochronnie. Wątroba jest narządem powiązanym z macicą (zgodnie z TCM). Dlatego oczyszczenie i wzmocnienie wątroby pozytywnie wpłynie na zdrowie macicy oraz zmniejsza bóle, obfite krwawienia i dolegliwości podczas miesiączki.
  • Wątroba jest pierwszym narządem odpowiedzialnym za utylizację toksyn. Silna, czysta wątroba oznacza sprawną pracę jelit, zdrową skórę, mocne włosy, prawidłowy przepływ krwi i limfy w miednicy.
  • Poprawia trawienie i wchłanianie substancji odżywczych (efekt lepszej pracy wątroby i woreczka żółciowego). Dzięki temu więcej składników aktywnych może trafić z krwią do tkanek ciała, wspierając proces oczyszczania i regeneracji.
  • Pobudza miesiączkowanie. Można przyjmować go w przypadku skąpych miesiączek lub zaniku miesiączkowania. (Uwaga! Może wywołać krwawienie miesięczne wcześniej, jeśli jest stosowane przez dłuższy czas w dużej dawce. Dłuższe kuracje przeprowadzaj po opieką doświadczonego fitoterapeuty.)
  • Działa uspokajająco i przeciwlękowo. Przyjmowany przed miesiączką pomoże zmniejszyć objawy związane z PMS. Uwaga! W większej dawce działa również nasennie.

Jakie preparaty z glistnika przyjmować?

Najlepiej działa świeże ziele. Rozetrzyj ziele w moździerzu, na papkę, możesz skropić je alkoholem lub wodą. Następnie ziele zalej wodą na 4 do 5 godzin. Proporcje: 1 część ziela na 3 części wody. Po tym czasie przefiltruj. Pij macerat małymi porcjami, 2-3 łyżki dwa lub trzy razy dziennie.

Z ziela oraz korzenia możesz przygotować nalewkę lub intrakt. Przygotuj je osobno. Ziele zbiera się przed pełnią księżyca. Jeśli myślisz, że wynika to z ludowych przesądów – nie jest tak. 🙂 Księżyc wpływa na gospodarkę wodną całej planety. Przed pełnią substancje aktywne gromadzą się w zielu. Przed nowiem najwięcej jest ich w korzeniach. Dlatego preparat z korzenia przygotuj w czasie nowiu (to teraz, kulminacja nowiu była we wtorek).

Uwaga! Glistnik rozszerza naczynia krwionośne i tętnice. Obniża ciśnienie krwi. Zwiększa krwawienie miesiączkowe. Jeśli masz obfite i bolesne krwawienia zastanów się, czy stosować właśnie glistnik. Ewentualnie możesz dołączyć mieszankę ziołową, która zmniejsza ukrwienie w miednicy i działa ściągająco. Dobrą alternatywą dla glistnika jest również melisa – ale nie w postaci naparu, tylko ekstraktu ze świeżego ziela. Daj mi znać, czy kolejny artykuł ma być właśnie o melisie, czy może o ziołach, które mogą zmniejszyć działanie krwotoczne glistnika.

Dawkowanie

Dawki ziół zawsze należy dopasować do wagi ciała. Jeśli jesteś filigranową kobietą, stosuj niższe dawki glistnika. Z drugiej strony – aby glistnik zadziałał, dawka musi być odpowiednio wysoka. W razie wątpliwości poradź się specjalisty. Dawki różnią się w zależności od autora. U prof. Ożarowskiego są niskie. Zalecał on 20-30 kropli nalewki, kilka razy dziennie. Dr Różański podaje dawkowanie 5-10 ml do 3 razy dziennie. Maksymalna dawka dzienna w przypadku bóli miesiączkowych wyniesie zatem 15-30 ml.  Wyciągi alkoholowe przyjmuj w pół szklanki ciepłej wody.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dobrze u mnie działały już dawki 25-30 kropli, przyjęte 2-krotnie w odstępie ok. 2 h. Maksymalnie przyjmowałam 5 ml (łyżeczka) i dawki nie musiałam już powtarzać, ból ustępował szybko. Ważę 52 kg.

Jeśli masz wątpliwości, pytaj w komentarzach. Pamiętaj, że w przypadku długich terapii ziołowych, warto być w kontakcie z fitoterapeutą, ponieważ artykuły stanowią jedynie informacje dla Ciebie a nie porady lecznicze.

Całuję ciepło!

Karolina

Jeśli chcesz poznać tajemnice ziół, o których nie przeczytasz w internecie oraz przygotować preparaty, które są niedostępne w sprzedaży – zapraszam na warsztaty w Warszawie! 🙂

Kwiatowe ekstrakty dla zdrowej i gładkiej skóry – 26 czerwca

Naturalne ziołowe kosmetyki dla Mamy – 22 maja

Dzikie owocowe konfitury. Warsztaty 2 października

Jedna odpowiedź do “Glistnik jaskółcze ziele w holistycznym leczeniu chorób kobiecych”

  1. Witam, z czym warto a z czym nie można łączyć glistnika przygotowując herbatę? Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O świetnie! Zaznaczam poniższe okienko, bo akceptuję Politykę prywatności. :)