Jak wyjść z błędnego koła trądziku?

TRĄDZIK.
Jak wyjść z błędnego koła trądziku?
 
Dawno temu byłam asystentką międzynarodowego biura. Wybierano tam na asystentki (tak, tak, i wpisywałam się doskonale w ten trend!), bardzo atrakcyjne dziewczyny. Firma, powiedzmy, prestiżowa, mogła zrobić bardzo dobrze w CV, choć dziś jej działania osobiście uważam za mało etyczne dla ludzi. Podczas mojej współpracy z tą firmą, jedna z atrakcyjnych asystentek przygotowywała się do ślubu. Wyobraź sobie, że na kilka dni przed ceremonią jej twarz totalnie zasypały krosty… Przez kolejne kilka tygodni nosiła na buzi grubą warstwę podkładu, bo krosty zamieniły się w trądzik.
 
Najgorzej, tuż przed ślubem, prawda? Dziś wiem, że musiała doświadczyć wtedy silnego konfliktu. Jakiego?
 
Warto najpierw określić, której tkanki trądzik dotyka.
 
Jest to dolegliwość skóry właściwej. Pierwszą warstwą skóry jest naskórek. Pod nim dopiero znajduje się skóra właściwa. Obie te tkanki są powiązane z różnymi częściami mózgu.
 
Naskórkiem steruje kora mózgowa.
 
Skóra właściwa to stara mezoderma związana z móżdżkiem.
 
Odpowiadają zatem na inne konflikty. Warto zapamiętać słowa klucze dla każdej części mózgu, bo w przyszłości ułatwi Ci to szybkie diagnozowanie ogólnej przyczyny konfliktu biologicznego. Czy wiesz z konfliktami jakiego rodzaju związane są tkanki kierowane przez móżdżek?
 
Wróćmy do sytuacji wielu nieprzyjemnych krost na twarzy w najważniejszej dla wielu kobiet chwili w życiu. Miałaś/eś kiedyś dużo wyprysków, szczególnie przed ważnym wyjściem albo ważną okazją? Jak się z tym czułaś/eś? Ładnie, brzydko, atrakcyjnie, miło? A może miałaś/eś potrzebę… ukryć swoją twarz z tymi wszystkimi ropnymi, czerwonymi zmianami? Szczególnie w sytuacji, kiedy patrzy na Ciebie publiczność (ludzie po prostu)?
 
Pewnie niejeden raz słyszałaś/eś, że trądzik to tzw. szyna. Co to znaczy? Można powiedzieć, że to błędne koło przeżywania tego samego konfliktu spowodowanego samym konfliktem.
I rzeczywiście, często w trądziku to sam trądzik staje się źródłem konfliktu.
 
Ukryć się. Tak, to zwykle pierwsza potrzeba osób przeżywających konflikt trądziku. Ważniejsze jest jednak, dlaczego czujesz potrzebę ukryć się. O tym właśnie mówi móżdżek.
 
Chcesz się ukryć, bo nie czujesz się bezpieczna/y.
 
Móżdżek odpowiada na konflikty związane z bezpieczeństwem. Nie poczuciem atrakcyjności, piękna albo urody. Bezpieczeństwo to słowo klucz. A duża czy mała ale najprawdopodobniej oceniająca (tak pewnie mówią głosy w Twojej głowie, pytanie dodatkowe: do kogo te głosy należą?) publiczność, nie jest synonimem bezpiecznej przestrzeni, w której możesz poczuć się komfortowo sobą.
 
Jedno z pytań do pracy z trądzikiem: Dlaczego tak bardzo potrzebujesz się ukryć?
 
Moja podpowiedź, aby zacząć pracę z tematem już teraz: Popatrz w lustro i powiedz sobie, że jesteś o wiele cenniejsza niż warstwa skóry właściwej na Twojej buzi, która akurat w tym momencie wyraża konflikt biologiczny.
 
Ściskam,
Karolina
 
Chcesz dowiedzieć się więcej i odnaleźć przyczyny problemów skórnych u siebie?
💌 Dołącz do warsztatów Zdrowa i Piękna skóra. 💌
 
fot: Manny Moreno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O świetnie! Zaznaczam poniższe okienko, bo akceptuję Politykę prywatności. :)