Kobieta bez makijażu #nomakeup_beauty

Jako kobieta masz ważne zadanie. Być zawsze ładna. 

Nie. To nie ja tak uważam. Moim zdaniem kobieta może być jaka chce. Dla mnie ważna jest akceptacja i przyjęcie siebie.  Kobietom powtarzam, że poczucie piękna wypływa z przyjęcia siebie.  Jak ocenią Ciebie inni: jako seksbombę, piękną kobietę, brzydką kobietę, niekobiecą kobietę, za kobiecą…. nie ma wtedy znaczenia.

Jednak to przekonanie, że masz być zawsze ładna budują w Tobie od dziecka media. Filmy, magazyny, seriale, reklamy. Na poziomie społecznym wciąż pokutują przekonania, że kobieta ma być urodziwa a mężczyzna ma odnieść sukces. A co, jeśli nie uważasz, że jesteś ładna, a co dopiero piękna? To ja zapytam – a kto Ci to powiedział? Kiedy pierwszy raz to usłyszałaś? Od kogo? Kiedy to przekonanie się narodziło? Co je  w Tobie wzmacniało?

Media nie tyle pokazują obraz kobiety zawsze pięknej. Media pokazują wyimaginowany obraz kobiety. Ta kobieta, którą oglądasz w magazynach, reklamach, teledyskach i filmach nie istnieje. Jest wytworem zespołu wizażystów, fryzjerów, studia fotograficznego, odpowiedniego ustawienia światła oraz programu graficznego.

Alicia Keys jest jedną z pierwszych znanych kobiet, która na dużych galach zaczęła pojawiać się bez makijażu. źródło: https://www.public.fr

Dlaczego więc porównujesz się do prawie komiksowego obrazka?

Każda kobieta jest kobieca. Każda kobieta jest piękna, będąc sobą. Nie musisz się starać być piękną. Świat jest piękny, natura jest piękna, a jesteś jej częścią.  Piękno to Twoja cecha wrodzona jako człowiek. Nie musisz kupować 30 kosmetyków miesięcznie, robić codziennego makijażu, chodzić na coraz nowsze zabiegi kosmetyczne, ubierać się według trendów i wdziewać codziennie szpilek. Możesz – jeśli to jest Twój wybór, jeśli lubisz, jeśli to jest całkowicie zgodne z Tobą, jeśli daje Ci to radość i szczęście. Ale jeżeli Twoją motywacją jest dorównanie do obrazu 'idealnej kobiety’ lansowanego przez media – to wiedz, że nie musisz. Możesz uwolnić te sztuczne wyobrażenia o kobiecie.

Akcja #nomakeup_beauty zrodziła się właśnie ze świadomości, że nie muszę. Nie muszę mieć makijażu, nie muszę dać się 'udoskonalić’ grafikowi komputerowemu, aby wpasować się w medialny standard 'kobiecości’. Nie muszę robić jednej z tych typowych biznesowych sesji, w której na zdjęciach wyglądam jak ktoś inny, sztucznie, ponaciągana potem w Photoshopie. Tak, mogę, jeśli mam na to ochotę i dokonuję takiego wyboru w wolności.

Ty też Kobieto masz ten wybór. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O świetnie! Zaznaczam poniższe okienko, bo akceptuję Politykę prywatności. :)